Wychwytywanie i magazynowanie CO2. Dlaczego nikiel jest potrzebny

Branże na całym świecie starają się modyfikować procesy pod kątem minimalizacji powstawania dwutlenku węgla. Drugą kwestią jest zapobieganie uwalniania CO2 do atmosfery. Służy do tego proces sekwestracji, polegający na wychwytywaniu dwutlenku węgla i jego magazynowaniu (CCS – CO2 Capture and Storage). Poniższy artykuł jest przedrukiem materiału opublikowanego przez brukselski Nickel Institute w najnowszym numerze Nickel Magazine. FocusNierdzewne publikuje artykuł dzięki uprzejmości Nickel Institute.

Osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych, pochodzących z działalności człowieka, jest celem niezwykle ambitnym. Swój niemały wkład w to ambitne zadanie ma międzynarodowy Nickel Institute z siedzibą w Brukseli, który bada użyteczność niklu w procesie pomyślnego wdrażania technologii CCS. Prace te obejmują cały łańcuch wartości CCS, od pełnej separacji dwutlenku węgla po transport i składowanie pod ziemią.

Lepsze gatunki preferowane

Zjawisko korozji i właściwy dobór materiałów to ważne aspekty w projektowaniu i opracowywaniu bezpiecznej, niezawodnej infrastruktury CCS oraz w jej ekonomicznej eksploatacji. Wiele procesów CSS odbywa się w niskich temperaturach i w obecności wody morskiej, a więc w środowisku agresywnym o zwiększonym ryzyku wystąpienia korozji. To sprawia, że urządzenia oraz instalacje muszą być wykonywane z gatunków wyższej jakości niż zwykła stal węglowa, a więc ze stali nierdzewnych czy stopów z niklem. Wydzielony CO2 zawiera często wodę, pochodzącą zwykle z procesów spalania. Procesy te zachodzą w warunkach wysokiej wilgotności i kwasowości lub wymagają uprzedniego suszenia w celu separacji CO2. Niekiedy dochodzi do tego wysoka temperatura w warunkach, które są również nieodpowiednie dla stali węglowej.

Więcej w wydaniu Focus Nierdzewne, Nr 02/2023

About the author

Verbunden

Kontakt
close slider

Wiadomość dla Focus Nierdzewne