Innowacyjne technologie do zadań specjalnych

Oczekuje się, że do 2040 r. roczne globalne zapotrzebowanie na skroplony gaz ziemny (LNG) wzrośnie do około 700 mln ton. Jedno jest pewne: obecnie, szczególne znaczenie ma dostosowanie infrastruktury, w tym terminali wejściowych i wyjściowych, statków FLNG i tankowców LNG. Przy wciąż rosnącej objętości statków i wydajności urządzeń portowych, pracujących w coraz trudniejszych warunkach, wymogiem jest stosowanie materiałów zaawansowanych technologicznie, pozwalających zmaksymalizować wydajność, zmniejszyć emisję CO2 i zoptymalizować koszty cyklu życia. N’Genius do niektórych z tych wyzwań oferuje innowacyjne rozwiązania materiałowe.

Seria N’Genius jest obecnie chroniona patentami w 30 krajach. Cała „rodzina” gatunków austenitycznych o wysokiej wytrzymałości charakteryzuje się lepszymi właściwościami w stosunku do stali nierdzewnych serii 300 i stanowi wysoce ekonomiczną alternatywę dla różnych stopów z niklem. Seria ta została opracowana przez firmę N’Genius Materials Technology pod kierownictwem dyrektora generalnego Dr. Ces Roscoe w Cheshire w Wielkiej Brytanii. Gatunki N’Genius, podobnie jak tradycyjne austenityczne stale nierdzewne, charakteryzują się doskonałą plastycznością i wytrzymałością w temperaturach poniżej zera i w temperaturach skrajnie niskich. Jednakże, jak informuje firma, wyjątkowo wysoka wytrzymałość i znacznie lepsza odporność na korozję sprawiają, że jest to zupełnie nowa grupa materiałów: – Wyjątkowa kombinacja cech konstrukcyjnych daje dla przemysłu lądowego i morskiego zasadnicze korzyści techniczne. Systemy rurociągów LNG, maszyny i urządzenia, komponenty i wyposażenie mogą dzięki temu mieć mniejsze grubości ścianek. Daje to mniejszą wagę i pozostawia więcej miejsca na prace konserwacyjne.

Zalety konstrukcyjne i projektowe N’Genius ujawniają się w szczególności w dużych realizacjach, takich jak statki FPSO (Floating Production Storage Offloading), platformy FLNG (Floating Liquefied Natural Gas) i stałe platformy wiertnicze. Dodatkowe oszczędności to potencjalne skrócenie całkowitego czasu budowy i obniżenie jej kosztów, a także łatwiejsza obsługa i związane z tym niższe koszty transportu.

Więcej w wydaniu Focus Nierdzewne, Nr 02/2023

About the author

Verbunden

Kontakt
close slider

Wiadomość dla Focus Nierdzewne