Właściwe polerowanie powierzchni

August Rüggeberg GmbH & Co. KG Pferd-Werkzeuge

Obróbka powierzchni jest skuteczna tylko wtedy, gdy wszystkie operacje są optymalnie skoordynowane, nawet jeśli tak naprawdę chodzi tylko o żądaną gładkość powierzchni – uważa Ralf Heimann, specjalista w zakresie szlifowania wykańczającego i polerowania.

Ralf Heimann, manager produktu i specjalista od precyzyjnego szlifowania i polerowania w firmie Pferd, wyjaśnia: – Zasadniczo tylko jeden parametr określa powierzchnię, a mianowicie jej gładkość. To, co w teorii wydaje się łatwe do wykonania, w praktyce często okazuje się bardzo skomplikowanym zadaniem, niejednokrotnie kończącym się niepowodzeniem. – Jeśli nie zna się kluczowych, decydujących czynników – dodaje Heimann.

Pierwszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest: „czym właściwie jest powierzchnia?” – Technicznie rzecz ujmując, powierzchnie definiują i określają ich właściwości, na przykład chropowatość czy też gładkość. Można również opisać powierzchnię przez jej funkcje, na przykład ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi (jako funkcję zużycia lub tarcia), ochronę przed korozją (jako funkcję odporności) oraz odbicie, absorpcję lub kwestie estetyczne (jako funkcję optyczną)  – kontynuuje Heimann. Zbiór wymagań dotyczących konkretnego elementu zależy od jego przewidywanego zastosowania.

Więcej w wydaniu Focus Nierdzewne, Nr 05/2021

następny artykuł

Ściernica 2.0?

About the author

Verbunden

Kontakt
close slider

Wiadomość dla Focus Nierdzewne