Blachy i taśmy – spadek zużycia

Produkty płaskie ze stali nierdzewnej.

Zimno- i gorącowalcowane produkty płaskie są najpowszechniej używanym wyrobem hutniczym spośród wszystkich materiałów ze stali nierdzewnej. Jednak ich zużycie spadło drastycznie w ostatnich miesiącach, co odzwierciedla ogólną trudną sytuację w polskiej i europejskiej branży stali nierdzewnych.

Produkty płaskie wykorzystywane są w wielu aplikacjach i w przeróżnych zastosowaniach – np. w urządzeniach dla przemysłu przetwórczego, spożywczego, w budownictwie, przemyśle samochodowym, także w sektorze energetycznym, petrochemicznym, transportu chemikaliów, odsalania i w takich zastosowaniach jak siłowniki, zbiorniki, grubościenne rury, konstrukcje mostowe i urządzenia technologiczne, w których z powodzeniem wykorzystuje się szeroko i grubo walcowane blachy quarto. Sektor produktów płaskich stanowi 85% światowego zużycia stali nierdzewnej, wśród których najwięcej wykorzystuje się, bo aż 75%, taśm z kręgów, zimnowalcowanych o grubościach od 0,3 do 8 mm; w tym zestawieniu mieszczą się także taśmy bardzo cienkie o grubości do 50 µm. Pozostałe zapotrzebowanie pokrywane jest przez taśmy gorącowalcowane z kręgów o grubościach od 2 do 13 mm oraz blachy grube do 150 mm.

Wyroby płaskie posiadają w ofercie prawie wszyscy przedstawiciele europejskich hut, jak Acerinox Polska, Aperam Stainless Services&Solution Poland, Jacquet Polska, Outokumpu Distribution Polska, thyssenkrupp Materials oraz najwięksi dystrybutorzy i dostawcy na rodzimym rynku, u których ta grupa produktów dominuje w sprzedaży. I to właśnie tych liderów rynkowych przewidywany, nadchodzący kryzys może dotknąć najbardziej.

O widmie recesji w przemyśle stali nierdzewnych, i to nie tylko na Starym Kontynencie, była mowa już od pewnego czasu, po niespełna dwóch tłustych i udanych latach działalności. Na razie przedsiębiorstwa branżowe liczą jeszcze zyski, które generowały od początku ożywienia w branży z 2021 roku. Porównywane rok do roku zyski wykazywały wzrosty, jednak od jesieni 2022 roku zauważyć można było na rynku niepokojący trend spadku popytu na stal nierdzewną i drastyczny wzrost kosztów działalności.

Więcej w wydaniu Focus Nierdzewne, Nr 06/2022

About the author

Verbunden

Kontakt
close slider

Wiadomość dla Focus Nierdzewne