Metoda spawania TIG, MIG/MAG czy spawanie plazmowe?

Metody używane przez spawaczy Gpi

Stal nierdzewna, ze względu na swoją wytrzymałość, niekorozyjność i trwałość, znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. Spawanie stali nierdzewnej może odbywać się na wiele sposobów, dopasowanych w zależności od rodzaju stopu. Nieodpowiedni wybór danej techniki może skutkować naruszeniem struktury materiału. Jakich metod spawania używa się w Gpi i jakie wymagania są stawiane przed nowymi pracownikami? Dlaczego dobór metody spawania jest istotny przy produkcji zbiorników nierdzewnych? Na to pytanie odpowiedzą doświadczeni spawacze i brygadziści. Swoją wiedzą na temat metod spawania, stosowanych w Gpi, wypowiada się także Jakub Kołodziej, lider produkcji. 

Metoda spawania TIG

Metoda spawania TIG wykorzystywana jest najczęściej w przypadku stali nierdzewnej i stali wysokostopowych.  Stosowana zwykle do spawania cienkich blach czy rur. Sposób działania polega na tworzeniu łuku elektrycznego w osłonie gazu obojętnego, przy pomocy elektrody wolframowej. Dzięki temu, że w  procesie spawania nie powstaje żużel, spoiny nie są zanieczyszczane przez wtrącenia. Metoda TIG pozwala na uzyskanie czystych i wysokiej jakości spoin.

Zalety TIG:

  • Możliwość spawania praktycznie każdego materiału we wszystkich pozycjach
  • Możliwość zarówno manualnego spawania, jak i pełnego zautomatyzowania
  • Wysokiej jakości spoina, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności spawania
  • Kontrola nad jeziorkiem spawalniczym i wprowadzanym ciepłem
  • Możliwość łatwego zaznajomienia się z metodą przez spawacza
  • Możliwość obserwowania strefy spawania

„Często używaną metodą w Gpi jest TIG. Gwarantuje najlepszą jakość. Nasi klienci oczekują najwyższych standardów spawania zbiorników, a w przypadku tej metody mamy pewność, że oczekiwania względem wykończenia będą zachowane”wypowiada się Jakub Kołodziej, lider produkcji Gpi.

Więcej w wydaniu Focus Nierdzewne, Nr 04/2022

 

About the author

Verbunden

Kontakt
close slider

Wiadomość dla Focus Nierdzewne