Stal nierdzewna: 300 kontra 200

Alternatywa to nie zawsze dobry wybór

Stal nierdzewna – to znany i uznany materiał wysokiej jakości. Prawidłowo dobrany, zapewnia trwałość strukturalną, wyjątkową odporność na korozję i atrakcyjny wygląd. Stal nierdzewna jest w długiej perspektywie czasowej najbardziej opłacalnym rozwiązaniem do różnorodnych zastosowań i środowisk pracy. Nickel Institute pracuje obecnie nad serią artykułów porównujących możliwe gatunki alternatywne do stali serii 300 – chromowo-niklowe (molibden).

Stal nierdzewna jest obecnie dostępna w setkach gatunków. W większości przypadków, ze względu na łatwość produkcji, wyjątkową wytrzymałość i długą żywotność najlepszym wyborem są stale nierdzewne serii 300. Ostatnia niestabilność rynku skłania projektantów do rozważenia alternatywnych gatunków do standardowej serii 300 (304 i 316L). Nie zawsze jednak, zastąpienie jednego gatunku innym daje satysfakcjonujący efekt. Niewłaściwy wybór może prowadzić do korozji lub awarii konstrukcji i innych znaczących konsekwencji, ostatecznie prowadząc do wzrostu kosztów i często powtórzenia pracy.

Niestety, jak podaje Nickel Institute, podejmuje się czasem niewłaściwe decyzje, a wymagania stawiane materiałowi są zbyt niskie. Przy doborze odpowiednich gatunków niezmiernie ważne jest, aby satysfakcja z wyboru gatunku wysokiej jakości utrzymywała się jeszcze długo po akceptacji wyższej ceny zakupu. Kluczem do osiągnięcia pożądanych rezultatów jest wyłącznie dobór właściwej specyfikacji.

Więcej w wydaniu Focus Nierdzewne, Nr 04/2022

About the author

Verbunden

Kontakt
close slider

Wiadomość dla Focus Nierdzewne