Profi-line: Zalety czyszczenia parą i sanityzacji

Czyszczenie i dezynfekcja w przemyśle spożywczym

Czyste maszyny i systemy zapewniają płynne procesy produkcyjne, poprawiają jakość produktów i skracają przestoje. W procesie produkcyjnym olej oraz inne środki smarne i konserwujące, a także wszelkiego rodzaju pozostałości produkcyjne osadzają się na instalacjach, wiążą kurz i brud lub gromadzą się w trudno dostępnych miejscach. Mechaniczne usuwanie takich zanieczyszczeń jest często uciążliwe i skomplikowane, zwykle czasochłonne, a czasem całkowicie niemożliwe, szczególnie w takich branżach produkcyjnych jak przemysł spożywczy i napojów. Inaczej jest w przypadku technologii parowej. Prawie do każdego punktu maszyny lub przedmiotu obrabianego można dotrzeć za pomocą pary, jakość czyszczenia jest wszędzie stała, a zapotrzebowanie na ewentualne chemiczne środki czyszczące jest minimalne.

Specjalistą w technologii parowej i w wysokowydajnych maszynach i systemach czyszczących (od 9 do 90 kW) o bardzo długiej żywotności jest włoski producent profesjonalnych wytwornic pary REA STEAM CLEANING. Wyłącznym dystrybutorem tego producenta na rynku polskim jest firma Profi-line.

Taśmy przenośnikowe w przemyśle spożywczym

Czyszczenie i sanityzacja taśm przenośnikowych w przemyśle spożywczym ma szczególne znaczenie, ponieważ 90% zanieczyszczenia żywności ma miejsce podczas produkcji. Użycie suchej pary to proces przyjazny dla środowiska, który sprawia, że ​​taśmy przenośnikowe są czyste i bardziej wydajne. Systemy te dzielą się na trzy główne kategorie: mobilne, półautomatyczne i automatyczne.We wszystkich przypadkach systemy do sanityzacji REA są zawsze połączone z systemem ssącym, utrzymując otoczenie w czystości. Ponadto są bardzo łatwo demontowane ze stelaża w celu przeprowadzenia konserwacji. Są idealnym narzędziem, umożliwiającym firmom osiągnięcie standardów HACCP bez użycia detergentów.

Cykl czyszczenia składa się zawsze z 2 faz: podczas pierwszej fazy taśma jest czyszczona parą oraz wodą w celu usunięcia widocznych zabrudzeń i przygotowania do drugiej fazy sanityzacji; druga faza,która przebiega wyłącznie przy użyciu pary o temperaturze 140°, zapewnia doskonałe usuwanie mikroorganizmów. W wersjach automatycznych (Jolly S2 i Jolly D) obie fazy są realizowane sekwencyjnie i automatycznie bez ingerencji operatora, dzięki czemu cykl czyszczenia może być kontynuowany podczas produkcji.

Więcej w wydaniu Focus Nierdzewne, Nr 06/2023

About the author

Verbunden

Kontakt
close slider

Wiadomość dla Focus Nierdzewne